kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
28
Нояб

Ринок саморегулюється - споживач робить вибір: розрахуватися електронними платіжками чи готівкою

166437Уряд виступив з ініціативою на законодавчому рівні закріпити систему безготівкових розрахунків. У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі пропонують поетапне переведення бізнесу на безготівкові розрахунки, залежно від сфери їх діяльності, до 1 липня 2020 року.

 

Саморегулювання ринку

В таких нововведеннях можна шукати як переваги, так і недоліки. Але треба відзначити, що в ситуації з платежами ринок саморегулююється, тому держава швидше може посилити і забезпечити правові гарантії цього процесу.

Для того, щоб визначитись з акцентами, аналізуємо ситуацію з точки зору результату. Отже, ті громадяни, які самостійно обирають розрахунок платіжними картками, – економлять час. Ті громадяни, які не мають доступу до платіжних карт, терміналів, або їм з інших причин незручні технічні можливості, розраховуються готівкою на власний вибір. Для споживачів законотворці не ставлять обмежень.

Для бізнесу запровадження систем розрахунку електронними картками - оптимізація витрат ресурсів на роботу з готівковою виручкою та можливість проводити дистанційно частину операцій щодо бізнесу.

Держава в цій ситуації може розраховувати на виведення ще якоїсь частини бізнесу з тіні. Натомість вже давно зобов'язана врегулювати податкове навантаження в залежності від обсягів бізнесу, сформувати чесні правила гри та комунікацію між бізнесом і владою. 

Що буде з цінами

Споживачів, як і власників малого та середнього бізнесу, в цій ситуації хвилюють ціни. Оренда і обслуговування терміналу потребує незначних, але затрат. Сума може коливатися від 100 до 300 грн в місяць. Тому або вартість терміналу для розрахунку картками призведе до незначного зростання ціни, або підприємець покриє ці витрати за рахунок свого прибутку.

 

Бізнес – це конкурентне середовище. Наприклад, якщо власник одної "точки" підніме ціни, а в сусідній вони залишаться без змін, тоді останній отримає клієнтів. Споживач сам обере, де йому купувати товар. Спрацює формула "якість товару - аргументована вартість товару - маркетингова конкуренція".  

Правила для бізнесу

Ми майже підсвідомо багато років співвідносимо щось хороше з Європою і критикуємо самі себе за відсутність правил, комфорту, якості. Тому маємо звикнути, що в Європі конкурують менеджментом, зручністю і якістю. 

Бізнес є платником податків, тому виведення ринку з тіні і запровадження правил для бізнесу – це цивілізовано, для України в тому числі.   

 

Цінність бізнесу в гнучкості та вмінні швидко реагувати на запити. Це формує імідж, репутацію, за необхідності дає доступ до кредитних грошей. Для самого бізнесу це можливість ставити питання про сегментацію ринку та визначення податкового навантаження окремо для великого бізнесу, окремо для середнього та малого.

Тому бізнес власним саморегулюванням підійшов до необхідності застосування електронних платежів. Кабмін відреагував на такий запит ринку і пропонує запровадити на законодавчому рівні певні правила. Відповідно до пропозицій, до 1 січня 2020 року електронні платежі мають забезпечити продавці автотранспортних засобів; підприємства з технічного обслуговування та ремонту автотранспортних засобів; продавці деталей; мотоциклів та деталей до них; суб'єкти господарювання, що здійснюють поштову та кур'єрську діяльність, а також фітнес-центри. 

До 1 липня 2020 року забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків мають інші суб'єкти господарювання, що продають товари чи надають послуги вартістю понад 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Руслан Соболь