kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com
26
Дек

Держава має захищати бізнес, який платить податки

Держава має захищати бізнес, який платить податки

Щороку в центральному бюджеті та місцевих бюджетах закладається сума надходжень, яка постійно зростає. Дохідна частина збільшується не в останню чергу за рахунок коштів від збору податків. Наприклад, у 2019 році Кабмін планує зібрати на 25,3 млрд більше зі сплати податків на прибуток підприємств (надходження мають зрости більш, ніж на 10 млрд гривень - до майже 93 млрд гривень) і на доходи фізосіб (зростання на 15 млрд гривень - до 106 млрд гривень).

Для того, щоб бізнес платив податки, треба врегулювати два питання: зробити прозорими перевірки та вигідною сплату податків українськими компаніями, які зареєстровані за кордоном, і можуть обирати, в якій країні їм сплачувати податки. Ключовий момент, щоб надходження в бюджет не кореспондувалися з підвищенням тиску на бізнес, а також зростанням кількості перевірок, зокрема, податкових і трудових.

 

Щодо першого питання – проведення прозорих перевірок, на сьогодні бізнес в особі "Асоціації власників малого та середнього бізнесу" звернувся до органів влади, на які покладено функції державного нагляду (контролю), щоб спільно напрацювати методичний посібник для проведення перевірок. Бізнес не проти контролю за його роботою, бізнес "за" цивілізовані методи їх проведення та регулювання своєї діяльності в межах правових норм.

Що стосується податків і наповнення бюджету. Статистика свідчить, що податок на прибуток в країні сплачує приблизно 1% від усіх зареєстрованих підприємств. При цьому основна частина виплат, а саме 85%, припадає менш ніж на піввідсотка від усіх зареєстрованих платників. Інші ж компанії демонструють або нульову прибутковість, або збитки. Дрібні та середні підприємці користуються послугами ФОПів, які сплачують п’ятивідсотковий фіксований податок, що значно менший, аніж 18% податку на прибуток. Тобто в такій ситуації бюджет однозначно недоотримує надходження.

Великий бізнес часто зареєстрований за кордоном, наприклад на Кіпрі, що дає можливість сплачувати податок від прибутку в іншій країні. В цій ситуації питання шляхом тиску на бізнес не вирішиться, навпаки, треба повертати довіру бізнесу до влади і створювати умови для захисту, щоб бізнес був зацікавлений сплачувати податки в Україні.

Не перший рік експерти та представники бізнесу обговорюють можливість заміни податку на прибуток податком на виведений капітал (розподілений прибуток). Вважають, що така модель має стати стимулом до того, щоб гроші, які сьогодні вимиваються з країни, почали працювати на її економіку. А бізнес отримав додаткову мотивацію в інвестуванні у свій розвиток.

Окрім можливої трансформації податку, важливо в цьому питанні змінити підхід до необхідності такої зміни. В основі має бути не бажання подолати корупцію чи детінізація тіньового прибутку, а необхідність повернути довіру бізнесу до влади. Взаємовигідний діалог між бізнесом і владою зможе забезпечити і наповнення бюджету за рахунок податків, і залучення інвестицій в Україну.

Руслан Соболь

Джерело: 112.ua