kantrium.com | MySuomi.com | vivaspb.com | finntalk.com

canva-photo-editorcanva-photo-editor 1canva-photo-editor 2

20
Дек

В держустановах фіксують заборгованість з виплати зарплат, а приватні структури скаржаться на кадровий голод

IMG-910619 грудня в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення відбулись слухання на тему: «Шляхи розв’язання проблем щодо погашення заборгованості з виплати заробітної плати». Участь у заході взяли народні депутати, представники органів виконавчої влади, керівники державних установ, приватні підприємці та голови громадських організацій.

 

Основний акцент зводився до аналізу заборгованості щодо виплати заробітної плати в державних установах. Однак мало хто звернув увагу на те, що приватний сектор готовий платити більше і в пошуках кадрів.

 

Якщо за даними Держстату, загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати в Україні в 2017 році зросла на 32,2% і за станом на 1 січня 2018 року склала 2,368 млрд грн, то в приватному секторі кадровий голод.

 

IMG 9110Голова Асоціації Руслан Соболь звернув увагу на те, що на даний момент приватний сектор саморегулюється. І органи влади могли б включитися в роботу, щоб напрацювати певний нормативний акт і розробити механізм участі держави в заповнені кадрового ресурсу для приватного сектору. Останній готовий виплачувати і заробітну плату, і податки, які наповнюють бюджет. 

 

У разі якщо приватний сектор з певних причин не виплачує заробітну плату, теж державі доречно втрутитися в ситуацію. Роботодавець може затримувати зарплату через те, що «пустив» гроші в оборот, або через проблеми з поступленням коштів. Бізнес завжди пов’язаний з рухом грошей. В умовах тимчасової кризи держава могла б надавати кредит на взаємо вигідних умовах для збереження бізнесу та своєчасної виплати працівникам заробітної плати.

 

Нагадаємо, на даний час діє три види відповідальності за несвоєчасну виплату заробітної плати:

 

1) фінансова (за порушення графіку виплат на понад місяць – три мінімальні зарплати),

 

2) адміністративна (згідно зіст. 41 КпАП: штраф від 30 до 100 нмдг (від 510 грн. до 1700 грн.) за перше порушення та від 100 до 300 нмдг (від 1700 грн. до 5100 грн.) за повторне порушення протягом року),

 

3) кримінальна (за безпідставну невиплату зарплати працівникам більше одного місяця загрожує штраф від 500 до 1000 нмдг (від 8500 грн. до 17000 грн.) або виправні роботи на строк до 2 років, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 175 ККУ).

 

Також Міністерство соціальної політики хоче дозволити не працювати у разі невиплати зарплати компанією. У відомстві підготували законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників на своєчасну та в повному обсязі виплату заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця», що передбачає можливість звільнити від відповідальності працівників, які не виходять на роботу через затримки у виплаті зарплати понад 15 днів.

 

IMG-9107Якщо роботодавець порушує терміни видачі зарплати, він буде зобов’язаний сплатити працівнику пеню у розмірі облікової ставки Нацбанку за кожен день затримки. Нині вона становить 18%.

 

Крім того, працівнику мають виплатити відшкодування у розмірі трьох середньомісячних зарплат. Утім право на таку компенсацію працівник матиме, якщо порушать справу про банкрутство роботодавця. Або працівник звільниться до порушення зазначеної справи.

 

Наразі проект закону поданий на обговорення. У разі його ухвалення він відповідатиме частині Конвенції Міжнародної організації праці і забезпечуватиме конституційні гарантії працівників на отримання належних їм коштів з оплати праці.