14 січня 2021
Вітаю, дорогі друзі. Сьогодні 13 січня, 5 день локдауна в Україні, про це власне і поміркуємо. Поговоримо про те, що відбувається в Україні, в світі, і про наслідки тих дій, які ми спостерігаємо, ті рішення, які приймаються.
Ну трохи про ситуацію в світі. Нідерланди сьогодні офіційним розпорядженням продовжили локдаун до 9 лютого. Нагадую, що локдаун в цій країні було введено 19 грудня 2020 року, а сьогодні він продовжений до 9 лютого. У Китаї, країна яка за офіційною версією перемогла пандемію, закривають два міста, за попередніми даними є спалах коронавируса. І нарешті Китай впускає фахівців ВООЗ до себе на територію для розслідування походження вірусу.
Що ж в Україні? Ну несправедливо те, що відбувається у нас називати локдауном. У нас немає локдауна. У нас всетаки посилення обмежувальних заходів, при яких машини на дорогах їздять, нескінченні пробки, всі їздять на роботу. У нас в магазин зайти купити хліб можна, а ось бритву неможливо, хоча каса одна і та ж. У людей виникає питання, чому вони не можуть купити собі шкарпетки, якщо всі стоять в одній черзі на одну ж касу, тим самим уже піддаючи себе ризику.
Але вже в кожної поважаючої себе торгової мережі є каса попереднього бронювання, на якій можна купити все що завгодно. Так що голота на вигадки хитра, це як раз те, що просуває в перевазі нашу країну і наше підприємницьке комьюніті- ми постійно думаємо, як вийти з обставин, що склалися.
У той час як в розвинених економіках Німеччини, Японії, США підприємці просто сидять і отримують допомогу від держави, перенаправляючи ці гроші своєму найманому персоналу, компенсуючи свої операційні витрати, оренди, податки і так далі. Але ми маємо те, що маємо …
Тепер, що власне нам очікувати … Ми намагаємося не розривати виробничо-споживчі ланцюжки, ми намагаємося їх якимось чином зберегти, але нас «виганяють» в мережу, в інтернет. Всі бізнеса, які сьогодні не оцифровані, вони або оцифруються або пропадуть. Це тренд цієї п’ятирічки 2021 -2025 років, і я переживаю, що в класичному вигляді і ресторанний бізнес та туристичний в тому вигляді, в якому ми з вами знаємо, він не повернеться ніколи.
Це точно трансформація, а за підсумком це або «смерть» або щось інше. Відбуватиметься перетворення в нову форму взаємодії, в нові конструкції, які будуть залежати від тих операторів, які ведуть свою діяльність в цих галузях. Хоча можливо з моєю думкою багато хто не погодиться …
Для України це посилення обмежувальних заходів нічого доброго не принесе. Я не буду повторювати за’їжджену історію про те, що в Буковелі карантину немає, там особлива аура, де вірус не липне. Там все працює. Я з Буковелі поїхав 9 числа, їв в ресторанах, заходив в магазини, здавав лижні спорядження в пункті прокату, купа людей, всі без масок, все нормально — в Буковелі про локдаун і не чули.
Які власне кажучи наслідки? А наслідки не дуже хороші, тому що крім того, що всі ці вигадки з касами попереднього бронювання, вся ця їжа на винос, вони сильно далекі від точки беззбитковості. Зараз дам пояснення. У будь-якого бізнесу є якийсь рівень обороту і маржинального доходу, при якому бізнес може існувати. У кожного бізнесу ця точка своя, але у кожного вона є. Зараз всі ресторани, точки громадського харчування (я мовчу про кінотеатри), вони сьогодні зазнають величезних збитків.
Сьогодні вони живуть за рахунок тих накопичень, які вдалося зробити за попередні періоди. Сьогодні виторгів тут немає і їх подальше існування сильно залежить від товщини подушки, куди вони складували собі на чорний день. Ось зараз ця подушка худне. Від держави підтримки немає і не буде, на це немає грошей. А те, що буде виділятися, це точно далеко від тієї точки беззбитковості, про яку я говорив вище. Компенсувати втрати, які сьогодні несе реальний сектор економіки, не представляється можливим. Ми бачимо приклади розвинених держав. Ось Америка надрукувала три трильйони доларів, з яких 900 мілліонов пішло в реальний сектор, а близько двох пішло на фінансовий ринок.
Що в Україні? Що по ринку безробіття? Я думаю, це дуже широка тема, яку ми обговоримо завтра. А поки буду радий вашим коментарям і обговоренню.
Всіх благ друзі, ми все одно прорвемося.
Руслан Соболь , голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу
Поширити у соцмережах:
Схожі записи
Податківці нагадали: якщо ви систематично отримуєте кошти на карту фізособи — це ознака ...
Голова Ассоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь поділився своєю ...
Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про надання допомоги застрахованим ...