10 липня 2021

Президент Володимир Зеленський під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Екологія» підписав Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» №1489-IX, який Верховна Рада ухвалила 1 червня.

Супермаркети та заклади громадського харчування більше не зможуть безкоштовно роздавати покупцям тонкі пакетики для круп, овочів або фруктів. Інакше — штраф від 8,5 тисячі до 17 тисяч гривень, а за повторне порушення доведеться заплатити вдвічі більше.

Правда, заборони почнуть діяти поступово — закон вводиться в дію тільки з січня 2022 року. А заборона на надтонкі пластикові пакети почне діяти через півтора року — з 2023-го.

Як бізнес спільнота ставиться до таких нововведень? Свою думку висловив в ефірі телеканалу «Україна 24» Голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Соболь Руслан.

— Звичайно ж, це зробить дорожчим кінцевий продукт на вартість цієї тари, наприклад на паперовий, на картонний, на біопластик. Я знаю, що в цьому законі біопластик можливий, він розкладається менш ніж за три роки. Так, це здорожує кінцевий продукт, але це хороший тренд, цей тренд відбувається зараз на всій планеті, і Україна йому слідує. Переформатуємо, будемо упаковувати продукцію в екологічну упаковку.

-Биопастик він значно дорожчий, чи не здорожчають продукти в магазинах через це?

— Безумовно подорожчають. Треба розуміти, що економіка влаштована таким чином-за все платить кінцевий споживач. Щоб не було, на що б не піднімалися ціни — на бензин, на комунальні послуги, на енергоносії, на упаковку для нашої продукції. По дорозі імплементації цих нововведень в кінцевому підсумку за все заплатимо ми, як споживачі.

-Ми знаємо, що закон може вступити в дію, але можуть не дотримуватись цього закону. Чи відомо вам про штрафи щодо недотримання обмеження використання пластикових пакетів?

— Безумовно, це довгий процес. Ми будемо проходити адаптаційній период і навіть після цього періоду будуть суб’єкти, які неохоче будуть переходити на ці нововведення.

Ось ми зараз це спостерігаємо зі спалюванням листя в осінній період. Вже штрафи пишуть великими літерами, вже люди платять ці штрафи, і все одно палять траву. Це має пройти час, щоб ми всі, як реалізатори, як споживачі отримали культуру, культуру поводження з упаковкою. Це за рік не відбувається. Це потрібно пройти шлях мінімум довжиною в 3-5 років. Справа в нас як в соціумі, справа в нас як у споживачі, справа в нас як в виробниках, справа в нас як в реалізаторах, справа у всіх нас. І в тих правилах гри, які працюють в нашій культурі.

У будь-якому випадку тенденція хороша, тренд на екологічну місію відмінний. Ми приєднуємося як країна, як суспільство до величезного світового тренду занепокоєння за довкілля. Так що робота розпочата, вона звичайно зажадає час, час чималий, але дорогу здолає той, хто йде. Це хороша ініціатива і хороший закон, який рано чи пізно дуже знизить наші шкідливі впливи на навколишнє середовище.

Поширити у соцмережах:
Схожі записи
30 листопада з усіх регіонів України зібралися підприємці на всеукраїнську протестну ...
Вітаю, друзі! Ну що ж, кілька днів тому Україна заявила, що буде ратифікувати ...
Вітаю, дорогі друзі! Ну що ж, країна в жовтій зоні епідеміологічних ...